کاربرد کامپیوتر تولیدکننده نرم افزار مالی - اداری

سود و زیان انباشته چیست ؟ و چه کاربردی دارد

سود و زیان انباشته چیست ؟ و چه کاربردی دارد

سود و زیان انباشته چیست ؟

هر کسب و کاری که به صورت دولتی یا خصوصی راه اندازی می شود و شروع به کار می کند، علاوه بر کسب اطلاعات دقیق و تخصصی در حوزه خود، باید اطلاعات کافی در مورد موارد مالی هم داشته باشد. برخی از اصطلاحاتی که در حوزه حسابداری استفاده می شود، رایج و تکراری هستند. اما برخی از این اصطلاحات به دلیل تخصصی بودن ممکن است نا آشنا باشد. اما به طور کلی توصیه می شود با مهم ترین اصطلاحات این حوزه از جمله سود و زیان انباشته آشنا شوید. سود و زیان انباشته چیست ؟ بررسی و اطلاع از سود و زیان انباشته یکی از مهم ترین شاخصه های مالی هر کسب و کاری محسوب می شود که نشان دهنده عملکرد صحیح یک کسب و کار است. اما هر کدام از پارامترهای این اصطلاح یعنی سود انباشته و زیان انباشته به تنهایی یک معنای تخصصی و مهم دارند. سود انباشته نشان دهنده بخش مهم و گسترده ای از درآمد خالص هر کسب و کار است که در قالب یک سود سهام تقسیم نشده، نمایش داده می شود. در واقع این تعریف بدان معنی است که پول در دفتر حساب باقی می ماند تا در زمان مشخص برای سرمایه گذاری های جدید یا سود سهام های آینده باید از آن استفاده شود. اطلاع از سود انباشته این امکان را به شما می دهد که بررسی کنید که چقدر پول برای فعالیت های مختلف در دسترس دارید. علاوه بر این، اطلاع از سود و زیان انباشته ویژگی ها و مزایای مختلفی نیز دارد که در این مقاله به طور کامل به معرفی آن می پردازیم.

کاربرد کامپیوتر ارائه دهنده انواع نرم افزارهای حسابداری،مالی بازرگانی و….

حساب سود و زیان انباشته چه کاربردی دارد؟

سود و زیان انباشته یک نوع حساب با ماهیت دائمی و بستانکاری است. به گونه ای که پس از محاسبه شدن، می تواند بستانکار یا به عنوان بدهکار شناخته شود. علاوه بر این، اصطلاح سود و زیان به چندین دسته مختلف نیز تقسیم می شود. برای مثال در صورتی که سود ثبت شده مرتبط با سال جاری و فعلی باشد، سود و زیان انباشته جاری محسوب و ثبت می شود. همچنین اگر سود و زیان انباشته ثبت شده مربوط به سال قبل باشد، صرفا با نام سود و زیان انباشته شناخته می شود. به طور کلی می توان گفت این اصطلاح نشان دهنده ارزش واقعی یک شرکت است. اما نکته مهم این است که دقیقا حساب کردن سود و زیان انباشته برای کسب و کارهای مختلف چه کاربردی دارد.از جمله مهم ترین کاربردهای آن می توان موارد زیر را نام برد:

  • قابلیت توزیع کردن سود خالص بين صاحبان سهام
  • امکان توسعه واحد توليدی در صورت افزایش سود و نداشتن زیان در جریان کاری
  • خريد سهام‌ های بيشتر
  • امکان پرداخت بدهی‌ های شرکت و وام ‌های دريافتی در موعد تعیین شده
  • خرید ماشین‌ آلات و تجهیزات لازم و ضروری

سود و زیان انباشته چیست ؟

برای خرید نرم افزار حقوق و دستمزد (پرسنلی) کلیک کنید

چگونگی محاسبه مالیات سود و زیان انباشته

با توجه به این که شرکت های دولتی و خصوصی، ارگان های مختلف و حتی کسب و کارهای کوچک از اهمیت محاسبه کردن و ثبت سود و زیان انباشته اطلاع دارند، به همین دلیل یک فرمول مشخص نیز برای آن تعیین شده است. فرمول محاسبه سود و زیان انباشته به صورت زیر است:

سود و زیان انباشته = سود انباشته ابتدایی+ سود یا زیان خالص – سود سهام نقدی – سود سهم

در واقع می توان گفت سود انباشته یک شرکت در کل طول عمر یک شرکت انباشته و  تعیین می شود. سپس به هر دوره یا حسابداری در سال جدید منتقل می شود. در صورتی که یک شرکت سود آور باشد، حتما سود انباشته ای دارد که به نحوه استفاده شرکت از سود انباشته خود، در هر دوره حسابداری افزایش می یابد. نکته حائز اهمیت این است که اگر سود انباشته یک شرکت مثبت باشد، یعنی آن شرکت یا آن کسب و کار سود آور است. اما در صورتی که آن کسب و کار سود انباشته آن منفی باشد، یعنی بدهی بیشتری در مقایسه با درآمد کل شرکت دارد. یکی از مهم ترین نکاتی که زمان بررسی و محاسبه و مهم تر از آن زمان تفسیر سود و زیان انباشته باید به آن توجه زیادی داشته باشید، مدت زمان تاسیس یک شرکت است. برای مثال در صورتی که یک شرکت یا کسب و کار تازه تاسیس و نوپا باشد، ممکن است سود و زیان انباشته آن منفی باشد. چرا که ممکن است این شرکت در ابتدای کار خود وام های مختلفی دریافت کرده باشد.

تفاوت بین سود انباشته و درامد

یکی از سوالات مهمی که در حوزه حسابداری و برای بررسی و محاسبه سود و زیان انباشته وجود دارد این است که تفاوت بین سود انباشته و درآمد چیست؟ اما به طور کلی تعیین و بررسی هر دو این موارد تاثیر زیادی در موفقیت یا عدم موفقیت مالی یک شرکت محسوب می شود. در واقع سود به زبان ساده به معنای مقدار مازاد و اضافه ای است که پس از کسر کردن کلیه هزینه های در کل شرکت از میزان درآمد باقی می ماند. اما درآمد به مبلغ و میزان پولی اشاره دارد که یک شرکت در یک بازه زمانی مشخص مانند طول یک سال به دست آورده است. علاوه بر این، سود انباشته پاداش یک ریسک است که یک کسب و کار از آن در طول روند کار آن را به کار می گیرد. علاوه بر این، می توان گفت هزینه و برآورد سود به عنوان یک ابزار در محاسبه مالیات شرکت از آن استفاده می شود. یکی از بهترین مزایای بررسی و تفسیر کردن سود انباشته یک شرکت در بازه های زمانی مختلف این است که می توان از قدرت مالی یک شرکت یا کسب و کار مطلع شد. اما به طور کلی درآمد می تواند تعیین کننده و تصمیم بگیرد که آیا درآمد باید دوباره به تجارت بازگردانده شود یا خیر؟ برای مثال در صورتی که مدت زمان نسبتا زیادی به مدت چندین ماه از راه اندازی یک کسب و کار گذشته باشد و میزان سود انباشته آن منفی باشد، می توان گفت این شرکت نه تنها سود ده نیست. بلکه نیاز به کمک مالی نیز دارد. همچنین باید مقدار سود انباشته بیشتری هم داشته باشد.امیدواریم از مطالب این مقاله (سود و زیان انباشته چیست ؟) بهره ی کافی را برده باشید.

خرید نرم افزار مالی (حسابداری) از کاربرد کامپیوتر

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.